Der er noget, der er vigtigere end at tjene penge, siger topchefen i Mærsk. For få år siden ville ingen have troet den slags toner fra Mærsk.

Bundlinjen: For få år siden ville ingen have troet den slags toner fra Mærsk

Foto: Reuters/Ritzau Scanpix
Foto: Reuters/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det er sjældent, at en topchef i en global virksomhed siger, at der er noget, der er vigtigere end at tjene penge. Men det var, hvad Søren Skou, topchef i A. P. Møller - Mærsk, gav som begrundelse for helt at forlade Rusland med et foreløbigt tab på fem milliarder kroner, da han fremlagde regnskabet for første kvartal i den forløbne uge. Krigen i Ukraine kræver en etisk stillingtagen og respons.

Det er også usædvanligt, at en topchef giver gode råd til kolleger. Men Søren Skou advarer danske virksomheder om, at de risikerer meget ved ikke at gå ud af Rusland. Det kan blive kostbart at blive, for det kan gøre langvarig skade på deres omdømme. Han understregede, at han ikke vil gøre sig til dommer over andre selskabers valg, men mon ikke kollegerne i Rockwool og Ecco er uenige. De holder foreløbig fast i deres beslutning om at blive i Rusland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her