Sanjay Shah, der er tiltalt i sagen om svindel med udbytteskat, er blevet anholdt i Dubai. Det oplyser Justitsministeriet fredag.
Anholdelsen er sket, efter at Danmark i marts indgik en aftale med De Forenede Arabiske Emirater om udlevering af personer til strafforfølgelse.
»Anholdelsen i Dubai understreger, hvorfor det var så vigtigt, at regeringen lykkedes med at lave en udleveringsaftale med De Forenede Arabiske Emirater for nyligt«, meddeler justitsminister Mattias Tesfaye (S) efter pågribelsen.
Det skal selvfølgelig ikke være muligt for formodede gerningsmænd at skjule sig i Mellemøsten.
»Den danske statskasse er blevet snydt for et svimlende beløb, og det skal selvfølgelig ikke være muligt for formodede gerningsmænd at skjule sig i Mellemøsten og dermed undgå at blive stillet til ansvar i en dansk retssal«, fortsætter han.
UDBYTTESAGEN
Ifølge udenrigsminister Jeppe Kofod (S) er anholdelsen sket efter det, han betegner som »en solid dansk diplomatisk indsats« fra ambassaden i Abu Dhabi og generalkonsulatet i Dubai.
»Vi fortsætter den tætte dialog med myndighederne i håb om, at Sanjay Shah inden længe bliver udleveret til retsforfølgelse i Danmark«.
At han nu er blevet anholdt hænger sammen med, at Danmark og Emiraterne den 17. marts underskrev en udleveringsaftale, der skal hjælpe i konkrete straffesager.
Retssag til efteråret
Shah er tiltalt for bedrageri af den danske statskasse for cirka 9,7 milliarder kroner. Han har tidligere offentligt afvist beskyldningerne om, at han skulle have begået ulovligheder.
Sådan blev statskassen lænset for 12,7 milliarderEfter planen skal han stilles for Retten i Glostrup, som for længe siden har fastsat datoer på en række retsmøder.
Det første retsmøde skal efter planen finde sted 4. oktober 2022. I alt 60 gange skal retten træde sammen og behandle sagen mod Shah og Mark Patterson, der bor i England. Dommen ventes i foråret 2023.
Såvel byretten som landsretten har fundet, at der er grundlag for varetægtsfængsling af Shah og andre.
En tysk skatteinspektørs undren og lyssky bagmænd: Hvordan Danmark blev holdt i mørket, før Skat fik nys om milliardsvindelritzau og Politiken
fortsæt med at læse



























