Overalt i landet sætter private udlejere huslejerne op, og det er de dyre lejemål i byerne, der rammes hårdest.

Hanne, Hassan og Viggo har fået en huslejestigning, der gør ondt

Hanne Hjordts husleje stiger. Udlejere skruer i år op for huslejen overalt i landet, og i januar bliver det endnu værre. Det skyldes lovgivning, der gør det muligt for udlejere at prisregulere lejen - og det gør ondt, når inflationen er høj .   Foto: Nikolai Linares
Hanne Hjordts husleje stiger. Udlejere skruer i år op for huslejen overalt i landet, og i januar bliver det endnu værre. Det skyldes lovgivning, der gør det muligt for udlejere at prisregulere lejen - og det gør ondt, når inflationen er høj . Foto: Nikolai Linares
Lyt til artiklen

Det var en nedslående syn, der mødte Hanne Hjordt, da hun i begyndelsen af juni loggede på sin netbank for at tjekke betalingsservice. Flere beboere havde samme dag skrevet på Facebook, at deres husleje i ejendommen Møbelfabrikken i Søborg var steget.

Hanne Hjordt og hendes mand sidder i forvejen relativt stramt i det trods rimelig gode lønninger, for det er dyrt at bo og leve i Københavnsområdet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her