Når man skal logge ind på skat.dk, borger.dk eller sundhed.dk, vil man fra den 22. september som udgangspunkt blive mødt af MitID, skriver Digitaliseringsstyrelsen i en pressemeddelelse tirsdag.
Som det er nu, bliver man i udgangspunktet mødt af NemID. Efter 22. september vil det dog stadig være muligt at bruge NemID som login-løsning.
Skiftet på de offentlige hjemmesider sker som led i overgangen fra NemID til MitID, og så man ifølge Adam Lebech, der er vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, »stille og roligt« kan vænne sig til MitID.
»Nu skifter vi det automatiske loginvindue, så man først møder MitID. Med det vil vi opfordre til, at endnu flere vænner sig til at bruge sit MitID, frem mod at NemID udfases«, siger han i pressemeddelelsen.
Mere end 4,5 millioner borgere har ind til videre tilmeldt sig MitID, skriver Digitaliseringsstyrelsen.
Politiken har de seneste uger sat fokus på de mange danskere, der føler sig sat af i velfærdssamfundet på grund af den øgede digitalisering i det offentlige. Du kan læse artiklerne i serien ’Den digitale underklasse’ her.
Opdateres ...
ritzau
fortsæt med at læse




























