Københavns overborgmester, Sophie Hæstorp Andersen, tolker aftalen mellem Enhedslisten og de borgerlige partier om årets budget som et ønske om at sætte Socialdemokratiet på plads.

Da pausen var slut, var Enhedslisten væk: Det var en stor overraskelse

Københavns overborgmester Sophie Hæstorp Andersen mener, at hun gjorde alt hvad der stod i sin magt for at få Enhedslisten tilbage i forhandlingerne om årets budget. Hun fornemmede, at noget var galt, da partiet ikke dukkede op efter en pause i forhandlingerne mellem de røde partier. Det viste sig, at Enhedslisten var gået i gang med at forhandle med de borgerlige partier. 

 Foto: Finn Frandsen
Københavns overborgmester Sophie Hæstorp Andersen mener, at hun gjorde alt hvad der stod i sin magt for at få Enhedslisten tilbage i forhandlingerne om årets budget. Hun fornemmede, at noget var galt, da partiet ikke dukkede op efter en pause i forhandlingerne mellem de røde partier. Det viste sig, at Enhedslisten var gået i gang med at forhandle med de borgerlige partier. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

13. september: Sophie Hæstorp: Historisk nedtur på Rådhuset

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her