Prisen for Hovedstadens Letbane kommer til at stige omkring en milliard kroner, lyder det fra selskabet bag letbanen. Regningen ender hos ejerkommunerne, hvor flere borgmestre udtrykker bekymring.

Milliardstor ekstraregning for letbane vækker opsigt blandt borgmestre: Én er »bekymret«, en anden er »overrasket«

Hovedstadens letbane skal have 29 stationer i otte kommuner. 11 kommuner er med til at finansiere den.
Hovedstadens letbane skal have 29 stationer i otte kommuner. 11 kommuner er med til at finansiere den.
Lyt til artiklen

Hovedstadens Letbane er i fuld gang med at blive anlagt i otte kommuner rundt om København, men nu ser prisen for projektet ud til at stige markant. Tirsdag udsendte selskabet bag letbanen en meddelelse, hvor selskabet gjorde klart, at budgettet på 8,2 milliarder kroner med al sandsynlighed vil blive overskredet med 10-15 procent. Det svarer til en ekstraregning i omegnen af 820 millioner til 1,23 milliarder kroner.

Ekstraregningen ender hos de 11 hovedstadskommuner, der finansierer Hovedstadens Letbane, og Region Hovedstaden, der også er medejer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her