Anklagemyndigheden kæmper for ikke at skulle udlevere dommen til den tiltalte FE-chef Lars Findsen, når retssagen mod ham er afgjort. Ifølge en juraprofessor er det dybt betænkeligt.

Kan man stole på en spionchef? Alt skal holdes hemmeligt for Findsen

Den hjemsendte spionchef Lars Findsen havde medbragt rabarbertærte, da han i vinter besøgte tidligere Venstreminister Claus Hjort Frederiksen i hans hjem. De to mænd er begge anklaget for at røbe statshemmeligheder.  Foto: Jacob Ehrbahn
Den hjemsendte spionchef Lars Findsen havde medbragt rabarbertærte, da han i vinter besøgte tidligere Venstreminister Claus Hjort Frederiksen i hans hjem. De to mænd er begge anklaget for at røbe statshemmeligheder. Foto: Jacob Ehrbahn
Lyt til artiklen

Det kan godt være, at Lars Findsen gennem 20 år varetog nogle af kongerigets mest betroede stillinger. Men hos anklagemyndigheden og hans tidligere arbejdsgivere i Politiets og Forsvarets Efterretningstjeneste kan tilliden til den hjemsendte spionchef ligge på et meget lille sted.

I slutningen af denne måned skal sagen mod Lars Findsen efter planen for retten, og står det til anklagerne, skal den tidligere chef for både PET og FE ikke have udleveret et eneste fortroligt dokument. Tjenesterne har også inddraget hans sikkerhedsgodkendelse til at modtage hemmelige oplysninger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her