Regeringen og Folketinget er blevet enige om fordelingen af 4,2 milliarder kroner til forskning.
Over halvdelen af midlerne går til grøn forskning og udvikling. Forskning i sundhed, trivsel, kunstig intelligens og kvanteteknologi får også støtte fra puljen, der også deler penge ud til rumforskning.
»Det er lykkedes at lande en bred aftale, der sikrer, at dygtige forskere på helt centrale områder kan gøre os klogere på den verden og det samfund, vi lever i«, siger uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M) i en pressemeddelelse.
Pengene kommer fra forskningsreserven for 2024, og 2,6 milliarder af dem går til grønne formål.
Blandt de områder, der får støtte, er udvikling af nye plantebaserede fødevarer, forskning i grøn omstilling af landbruget og styrket varsling og viden om oversvømmelse og tørke.
Ligeledes skal der etableres et forsknings- og leverancecenter på universiteterne til at håndtering af PFAS.
ritzau
fortsæt med at læse




























