Vidner søges, efter at en 55-årig bilist natten til onsdag blev ramt af træ i Sorø og mistede livet.

Væltet træ kostede 55-årig bilist livet i Sorø. Nu mistænker politiet nogen for at have fældet træet bevidst med en motorsav

Lyt til artiklen

En 55-årig mand døde natten til onsdag, efter at et træ væltede ned over hans bil på Parnasvej i Sorø. Nu mistænker Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, at en bevidst handling kan være forklaringen: At træet er fældet med en motorsav. Derfor søger man vidner i sagen, lyder det i en pressemeddelelse onsdag formiddag.

Politiet fik en lignende anmeldelse om et fældet træ, der lå hen over Slagstrupvej nord for Slagelse. Her var der dog ingen, som kom til skade.

Politiet søger i første omgang vidner, der kan have set eller hørt noget i forbindelse med fældningen af de to træer i timerne både før og efter gerningstidspunkterne de to steder. Det gælder henholdsvis klokken 22.37 på Slagstrupvej og i nat klokken 00.16 på Parnasvej.

»Vi har i løbet af natten og i morgentimerne været massivt til stede på Parnasvej, hvor vi foretager tekniske undersøgelser og sikrer spor«, siger politiinspektør Peter Compen i meddelelsen.

»Træet, der væltede ned over bilen og dræbte føreren, er angiveligt fældet med overlæg, og det er formentlig også tilfældet med træet nord for Slagelse. Når nogen på den måde skaber livsfarlige situationer for andre, er det i sagens natur noget, vi ser meget alvorligt på«, lyder det.

De pårørende er underrettet.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her