Kunderne kan selv skanne deres varer i Tjæpt – en løsning, som Alma har fravalgt. Foto: Nicolai West

Med bare en uges mellemrum er to spritnye madbutikker åbnet i København. Begge er de med til at udstille de forskellige tendenser, vi ser på dagligvaremarkedet.

Danmark har igen fået et nyt supermarked – og det er på mange måder Almas diametrale modsætning

Kunderne kan selv skanne deres varer i Tjæpt – en løsning, som Alma har fravalgt. Foto: Nicolai West
Lyt til artiklenLæst op af Marie Maschoreck
07:39

At træde ind i Tjæpt føles lidt som at træde ind i en tyggegummiboble. Loftet er lyserødt, lamperne er lyserøde, fronterne er lyserøde – selv stativet til spritdispenseren og loftnedhænget til overvågningskameraet er malet pink.

I lokalerne ved Trianglen på Østerbro, som tidligere husede Netto Express, rykkede Salling Groups nyeste satsning ind 3. april. I butikken Tjæpt er der skruet op for antallet af færdigpakkede måltider, og Netto-direktør Braw Bakir har til DetailWatch beskrevet konceptet som »en Netto og en 7-Eleven på samme sted«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her