Forbrugets årti gav os snor i øret og kræsne smagsløg

Musik i ørene. I 00’erne vil vi underholdes eller høre musik, uanset om vi cykler eller jogger.
Musik i ørene. I 00’erne vil vi underholdes eller høre musik, uanset om vi cykler eller jogger.
Lyt til artiklen

»Jeg sad den anden dag og overværede min søns Luciaoptog. Umiddelbart en god anledning til at knytte mig tættere sammen med familien, men min koncentration var rettet mod mobiltelefonen, hvor jeg læste mail«.

Oplevelsen satte en tankestrøm i gang hos adfærdsfilosof Pelle Guldborg Hansen fra Roskilde Universitet. Hans tilhørende pointe om, hvad forbrugsgoderne indkøbt i årtusindets første årti har betydet for os, uddyber han senere.



MOBILTELEFON
I 1998 var der en mobiltelefon i 49 procent af Danmarks husstande.

I 2009 er der mindst en mobiltelefon i 98 procent af de danske hjem.

Lad os først se på, hvad vi i særlig grad har brugt vore penge på i 00’erne. I elektronikbranchen er de glade. 98 procent af de danske husstande har i dag fået mindst én mobiltelefon, og 48 procent en mp3-afspiller. På gaderne, cykelstierne og i togene ses danskerne i dag med snører ud af ørerne. Lyden kommer allerhelst fra Apples iPods. Bærbare pc’er og mobiler summer overalt; telefonsnakken har bredt sig fra stuen til det offentlige rum.
MP3-AFSPILLER
I 2001 blev de første 5.000 mp3-afs21pillere købt af musikglade danskere.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her