Test af kirsebærsovs har en »tænderskærende sød« vinder

Juledessert. 9 ud af 10 danskere spiser risalamande til dessert juleaften. Juleliv har testet forskellige kirsebærsovser på markedet.
Juledessert. 9 ud af 10 danskere spiser risalamande til dessert juleaften. Juleliv har testet forskellige kirsebærsovser på markedet.
Lyt til artiklen

Danskerne er ikke verdens mest logiske folkefærd, når det kommer til julemiddage. Når man kæmpet sig gennem bjerge af flæskesteg, and og kartofler med litervis af brun sovs, er det, kroppen skriger på umiddelbart bagefter, sjældent afkølet risengrød med store mængder flødeskum.

LÆS ARTIKEL Test af juleøl: Søde juleglæder og skuffelser under skummet

Ikke desto mindre viser en undersøgelse fra Coop Analyse, at ni ud af ti danskere spiser risalamande til dessert juleaften. Og af dem foretrækker 90 procent kirsebærsovs ovenpå.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her