Klarlunds klumme: De unge mødre

Det er en af vor tids største landvindinger, at man i et vist omfang kan planlægge, hvornår man vil have børn.
Det er en af vor tids største landvindinger, at man i et vist omfang kan planlægge, hvornår man vil have børn.
Lyt til artiklen

Reality-programmet ’De unge mødre’, af nogle forkortet ’dum’, følger en række kvinder, som bliver mødre i en meget ung alder. Det er et særdeles populært program.

Overraskende er det måske alligevel, at også veluddannede og velbemidlede kvinder, ifølge et forskningsprojekt fra RUC, der omtales på videnskab.dk, følger med i serien om de unge teenagemødre, der i mange tilfælde er droppet ud af folkeskolen og lever på kontanthjælp.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her