2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Jazzsanger Sinne Eeg: »Den der med, at jazzfolk drikker meget rødvin, er ikke helt forkert«

Jazzsangeren Sinne Eeg elsker mad og vin af god kvalitet, ligesom hun prioriterer tøj både til daglig brug og til scenen.
Jazzsangeren Sinne Eeg elsker mad og vin af god kvalitet, ligesom hun prioriterer tøj både til daglig brug og til scenen.
Lyt til artiklen

Sinne Eeg, der lige nu turnerer landet rundt i forbindelse med musikfestivalen Vinterjazz, har netop købt ejerlejlighed på Amager sammen med sin mand. Der har dog ikke altid været luft i økonomien hos jazzsangeren:

»Jeg kan huske, at jeg engang talte op, hvor mange penge jeg havde tilbage til de næste 14 dage, og så lagde jeg de daglige rationer op i små bunker. Der var 23 kroner til hver dag«.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her