Troede, den var sikker og tryg at bruge: Supermarked tilbagekalder babylytter efter kritik fra jordemødre

99 kroner skulle have været prisen for et apparat, der kan lytte til babyers pulsslag. Nu er den tilbagekaldt.
99 kroner skulle have været prisen for et apparat, der kan lytte til babyers pulsslag. Nu er den tilbagekaldt.
Lyt til artiklen

Netto skulle fra på lørdag af have haft en babylytter på tilbud til 99 kroner. Det er et lille ultralydsapparat, så gravide kvinder kan lytte efter barnets hjertelyd, men den kan give en falsk tryghed, mener Jordemoderforeningen.

»Når kvinden hører en hjertelyd eller en puls, kan hun tænke, at alt er i den skønneste orden. Men babylytteren kan opfange kvindens egen puls, der kan være hurtig på grund af mange forhold, og så kan hun opfatte den som barnets puls«, siger landsformand Lillian Bondo.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her