Butikker: Ny aftale gør nødderne op til 35 kroner billigere kiloet

Der er godt nyt til dem, der holder af mandler og nødder. Når afgiften fjernes, kan der skrælles op til 35 kroner af kiloprisen.
Der er godt nyt til dem, der holder af mandler og nødder. Når afgiften fjernes, kan der skrælles op til 35 kroner af kiloprisen.
Lyt til artiklen

Mandler, hasselnødder, valnødder, cashewnødder, pekannødder, pistacienødder, jordnødder og kokosnødder er i dag belagt med afgifter, som svinger mellem cirka 5 og 35 kroner per kilo afhængig af type og forarbejdningsgrad.

Afgiften slår også igennem i varer som marcipan og slik eller kager med et stort indhold af nødder, hvor den indtil videre er beregnet ud fra nøddernes procentvise andel. Men med regeringens aftale med Dansk Folkepari og Radikale er det slut med den omstridte og administrativt besværlige afgift. Den halveres per 1. januar 2018 og afskaffes helt 1. januar 2020.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her