Odense tager føringen: Cyklister får lov at svinge til højre, selv om der er rødt

Cyklister i Odense får lov at svinge til højre trods rødt lys i en række kryds. Flere byer er på vej med tilsvarende trafikændringer. Søren Schnoor/POLFOTO
Cyklister i Odense får lov at svinge til højre trods rødt lys i en række kryds. Flere byer er på vej med tilsvarende trafikændringer. Søren Schnoor/POLFOTO
Lyt til artiklen

Hvorfor skal cyklister, der skal til dreje til højre i et kryds, holde og vente, hvis de uden at genere nogen kan komme videre?

Nu gør Odense op den færdselsregel, der er med til at sinke i cykeltrafikken. Byen vil nu tillade højresving for tohjulede, selv om trafiklyset viser rødt. Er der ingen fodgængere eller tværkørende cyklister er der ingen grund til at vente.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her