Transportminister Ole Birk Olesen vil have byerne til at gøre mere for elbiler. Men salget vil komme af sig selv.

Minister om 30 gange højere salg af elbiler i Norge: Vi kan ikke kopiere nordmændene

Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det er påfaldende tal«. Sådan lyder det fra transportminister Ole Birk Olesen (LA) om det forhold, at nordmændene i 2018 købte 30 gange så mange elbiler som danskerne, nemlig 46.000 mod 1.500 i Danmark.

»Mit svar må deles op i to dele: Den ene del er, at nordmændene klart har gjort mere end Danmark. Den anden del er, at over tid vil elbiler have en klar konkurrencefordel og derfor vil udviklingen af sig selv gå i samme retning af et meget stort salg af elbiler«, siger han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her