En ny plantebaseret ’mælk’ kommer til at stå ved siden af komælken i 1.800 supermarkeder. Det er det største fremstød mod komælken hidtil, og firmaet Naturli’ går efter 5 procent af markedet. Thise overvejer også at gå ind i plantedrikke.

Vegansk firma bag plantefarsen går til angreb på komælken

Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Giv koen en fridag, og køb en mandeldrik eller havredrik i stedet. Så gør du noget godt for »naturen, for dyrene, for miljøet og for hinanden«.

Sådan lyder budskabet i en stor landsdækkende tv-kampagne, der fra mandag skal få folk til at skifte mælken ud med en ny type mandelmælk og havredrik. De to nye mælkeerstatninger er nøje designet af firmaet Naturli’ til at ligne og smage så meget som muligt som minimælk – danskernes yndlingsmælk. Blandt andet ved at gøre drikkene næsten smagsneutrale.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her