Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Friskos Magnum-is er formentlig fryseboksens mest kopierede. Det skal forbrugerne være glade for, viser Politikens test. Hele tre discount-udgaver klarer sig bedre eller lige så godt som originalen. Og de koster det halve.

Test af klassiske chokoladeispinde: 30 årige Magnum er forlængst overhalet af billigere kopier


    På overfladen ligner Magnum-isene hinanden bortset fra en enkelt firkantet udgave. Men der forskelle på såvel vaniljeflødeisen som den overtrukne chokolade, viser testen.  
   Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
På overfladen ligner Magnum-isene hinanden bortset fra en enkelt firkantet udgave. Men der forskelle på såvel vaniljeflødeisen som den overtrukne chokolade, viser testen. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Lyt til artiklen

Salget af Magnum-is vokser år for år. Det kan ske for nye fødevarer, der rammer plet hos forbrugerne. Det særlige ved Magnum er bare, at den ikke er ny. I år kan Friskos klassiker fejre hele 30 år på markedet. Men den er ikke blevet ’gammel’.

»Magnum-is vokser stadig år for år og er et vigtigt brand i vores sortiment. Den har mange loyale forbrugere«, lyder det fra kommunikationsmedarbejder Sandhya Forselius i Unilever, som ejer Frisko.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her