Unge, der ønsker at spise den samme mængde kød som altid, er nu i markant mindretal. Men tallene skal tages med en gran salt – for det er en del af tidsånden at afsværge kødet.

»Jeg spekulerer lidt på, om der er en Greta Thunberg-effekt«: 72 procent af unge vil spise mindre kød

Salget af kød er faldet med 5 pct. og salget af køderstatninger - som denne hakkebøf af plantefars - stiger. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Salget af kød er faldet med 5 pct. og salget af køderstatninger - som denne hakkebøf af plantefars - stiger. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det er ikke Danmarks mest overraskende nyhed, at folk i disse år prøver at sænke deres indtag af kød. Den bevægelse har været i gang i mange år.

Men alligevel er tallene i Coop Analyse og Dansk Vegetarisk Foreningens spritnye undersøgelse opsigtsvækkende: Især blandt yngre danskere er ønsket om at spise mindre kød nemlig blevet fuldstændig mainstream – i alle dele af landet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her