Danmarks absolut største kyllingeproducent Danpo blev kendt for 1980’ernes billige lørdagskyllinger. Nu vil firmaet kun lave ’velfærdskyllinger’ og håber, at detailhandlen og restauranter vil være med. »Vi kan ikke lade det være op til forbrugerne«, for 80 pct. vil altid vælge det billigste, siger direktøren.

Kyllingedirektør vil lave revolution: Vi kan ikke overlade valget til forbrugeren

Foto: Andreas Merrald/POLFOTO
Foto: Andreas Merrald/POLFOTO
Lyt til artiklen

I stalde rundt om i landet begynder de første i et nyt kæmpe kuld af langsomt voksende kyllinger at pirke sig ud af deres æg.

Allerede i september vil bestanden af de mere robuste kyllinger runde 15 millioner. Og senest i udgangen af 2021 forventer Danpo, at alle 40 millioner kyllingerne fra Danmarks absolut største kyllingeslagteri vil være af en langsomt voksende race. Altså kyllinger, der i supermarkedet har mindst et hjerte af tre mulige ifølge myndighedernes dyrevelfærdsmærke.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her