Da coronavirus lukkede landet, frygtede køkkenbranchen en nedsmeltning som under finanskrisen. I stedet er salget steget kraftigt. Jakob Slipsager er en af dem, der ser lyst på fremtiden – og pludselig fik god tid til at bestille nyt køkken.
Der er godt nok krise, men nu skal vi alle sammen have nye køkkener
INVESTERING. Jakob Slipsager og hans kæreste Louise Odgaard gjorde som mange andre alvor af at bestille nyt køkken, mens Danmark var lukket ned. Nu venter de på de nye elementer, for køkkenfabrikkerne har travlt. Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Det var meningen, at Jakob Slipsager skulle have brugt foråret på at arbejde igennem efter et ophold i USA.
Men i stedet vendte den 27-årige ph.d.-studerende i computer science hjem til sin andelslejlighed på Nørrebro, der længe havde trængt til en opgradering af køkkenet – og til et Danmark, hvor alt var aflyst.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.