Forbrugerne bliver snydt, når de køber ’bæredygtige’ varer i god tro, viser forbrugerjuristernes gennemgang af flere butikker og brands. Nu er de anmeldt for brud på markedsføringsloven.
Kendte tøjgiganter anmeldt for at snyde miljøbevidste forbrugere
Her ender tonsvis af tøj, som europæiske forbrugere ikke vil eje mere. Amsterdam tager imod tonsvis af dansk genbrugstøj, som sorteres og sælges videre til blandt andet Afrika, Rusland, Paris og tilbage til Danmark. Men meget tøj er af så ringe kvalitet, at det ender som fyld i bildøre og lignende. Foto: Nanna Navntoft/POLFOTO
Over 25.000 varer i danskernes mest populære netbutik, Zalando, er placeret i kategorien bæredygtighed.
Men klikker du ind på den enkelte vare, kan det fine grønne mærke dække over mindre forbedringer, for eksempel at tøjet indeholder 50 procent genanvendt polyester, eller at der er brugt mindre vand til at fremstille stoffet.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.