Da Christina Boelskifte pludselig havde en billet til Mallorca i overskud, inviterede hun impulsivt Lise Rønfeldt Bagger med. På ferien begyndte de en samtale, der aldrig er stoppet.

Da Christinas eksmand aflyste ferieplanerne, trådte Lise til. Nu er de nære veninder

    Lise Rønfeldt (sort frakke) og Christina Boelskifte har været venner i 15 år. Deres mænd var venner, de kendte hinanden fra parmidage, men blev nære venner og har været det siden, da den ene mand gik fra Christina, og hun med dags varsel inviterede Lise med til Mallorca. Den uge begyndte en samtale, der aldrig er standset. Og de to kalder hinanden livsvidner, og deres relation en af deres livs vigtigste.   Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Lise Rønfeldt (sort frakke) og Christina Boelskifte har været venner i 15 år. Deres mænd var venner, de kendte hinanden fra parmidage, men blev nære venner og har været det siden, da den ene mand gik fra Christina, og hun med dags varsel inviterede Lise med til Mallorca. Den uge begyndte en samtale, der aldrig er standset. Og de to kalder hinanden livsvidner, og deres relation en af deres livs vigtigste. Foto: Jacob Ehrbahn/POLFOTO
Lyt til artiklen

»Måske Lise?«

Christina Boelskifte stod med to billetter i hånden til Mallorca. Den ene skulle hun selv bruge. Den anden skulle hendes daværende mand bruge. Men han havde pludselig erklæret, at han ikke ville med. Han sagde ikke hvorfor, men hun kunne godt regne ud, at det ikke var et godt tegn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her