Københavnerskole har taget beslutningen og droppet de traditionelle skoleportrætter. Spild af tid og ressourcer, lyder det fra skoleleder.

Mødrehjælpen: Drop det store skolebillede-setup og få skolesekretæren til at tage klassebilledet i stedet

Foto: Mads Nissen
Foto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Det er blevet den tid på skoleåret, hvor gymnastiksalen er optaget af stativer og fotografiapparater, og eleverne nøje finder deres bedste look frem.

Årets skolefotos skal tages, men det er ikke uden problemer, påpeger Mødrehjælpen. For prisen for billederne kan nemt snige sig op på omkring 300 kroner eller mere, hvis man udover et klassefoto også skal have taget de traditionelle portrætbilleder – og måske til flere søskende.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her