Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Bilforhandler-lyrik lover mere end den kan holde

løfter. Kia  lover »2.555  dage uden bil- bekymringer«  i Picanto- brochuren. Det  kan skabe for- ventninger, som bilen har svært  ved at leve op til. Foto: Martin  Lehmann
løfter. Kia lover »2.555 dage uden bil- bekymringer« i Picanto- brochuren. Det kan skabe for- ventninger, som bilen har svært ved at leve op til. Foto: Martin Lehmann

Det bliver ret hurtigt hverdag for mange ejere af fabriksnye biler af den helt billige slags.

Den lever måske ikke helt op til de forventninger, der blev skabt i salgslokalet, og så er ejeren ikke så glad for sin bil, som da han købte den. Det er en af konklusionerne i den store Auto Index-undersøgelse af bilejeres tilfredshed med deres bil.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her