Dansk Tesla-ejer efter dødsulykke: »Jeg er mere forsigtig med autopiloten«

KONTROL. Teslas særlige Autopilot-funktion betyder, at bilen kan styre selv. Men en dødsulykke i USA maner til forsigtighed.
KONTROL. Teslas særlige Autopilot-funktion betyder, at bilen kan styre selv. Men en dødsulykke i USA maner til forsigtighed.
Lyt til artiklen

I øjeblikket er der mere modvind end medvind for den amerikanske elbil Tesla, der ellers ofte bader sig i succes.

Blandt andet kæmper Tesla med dønningerne efter en dødsulykke i USA. I Norge, som er et af Teslas største eksportmarkeder, er de ramt af to klagesager, der kan betyde, at de skal betale store summer tilbage til ejerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her