Det har ingen umiddelbar effekt på CO2-udledningen at spare på elektriciteten derhjemme. EU’s kvotesystem sætter et mål for, hvor meget CO2 EU skal udlede op til 2012. Bruger danske el-forbrugere mindre el, end de normalt ville, er der nogle andre borgere i Europa, der i stedet udleder CO2’en. Ifølge klimaminister Connie Hedegaard (K), der står bag kampagnen ’1 ton mindre’, har det dog en effekt på, hvor ambitiøst EU kan sætte sine mål senere hen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























