Staten skovler penge ind på elafgifter

rekord. De høje afgifter gør ifølge tal fra Det Internationale Energiagentur Danmark til verdens dyreste land, målt på elprisen for private husstande.
rekord. De høje afgifter gør ifølge tal fra Det Internationale Energiagentur Danmark til verdens dyreste land, målt på elprisen for private husstande.
Lyt til artiklen

Elregningen er siden 2007 vokset med 875 kroner for en typisk husstand - alene fordi skiftende skatteministre har øget elafgifterne med 21 procent.

De stigende udgifter for private og virksomheder vækker harme i Foreningen for Slutbrugere af Energi, der tæller op mod 50 af Danmarks største elforbrugende koncerner som Banedanmark, Dansk Supermarked og Aalborg Portland, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten tirsdag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her