Ryges brevkasse: Skarp tunge i blomst

Lyt til artiklen

Spørgsmål fra Edit på Frederiksberg: Her er et billede af min svigermors skarpe tunge. Det er anden gang, jeg er ude for, at den blomstrer. Jeg købte den for flere år siden, den har været meget god til at skyde rodskud. Er det usædvanligt? Jeg har ikke tidligere været ude for det. Edit Laursen, Frederiksberg

LÆS ARTIKEL Søren Ryge: Sådan får du liv i afblomstrede Amaryllisser

Svar:

Jeg har aldrig selv haft planten, men den var naturligvis i mit barndomshjem, for den var overalt. Jeg mindes ikke, at den nogensinde blomstrede – det var bare en mærkelig plante, som man kunne stikke sig på. Ifølge mine bøger stammer den fra Zaire, og den skal vandes meget lidt, ellers rådner rødderne. Den skal stå nogenlunde lyst, men tåler også skygge og bagende sol. Blomstring forekommer af og til.

I et hotelværelse med originale Arne Jacobsen-møbler bør der stå en svigermors tunge på sofabordet. Hedder også bajonetplante eller på latin Sansevieria trifascatia.

Søren Ryge Petersen

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her