Ugens gåde: Hvad forårsager disse ringe?

KÆDER. Hvem eller hvad har forårsaget disse ringe på en trævæg på et sommerhus i Klitmøller, spørger en læser. Privatfoto
KÆDER. Hvem eller hvad har forårsaget disse ringe på en trævæg på et sommerhus i Klitmøller, spørger en læser. Privatfoto
Lyt til artiklen

Rolf Larssen, Klitmøller:

Jeg tillader mig til at skrive til dig, da jeg har et fænomen, som jeg har spurgt mange kloge mennesker om uden resultat – de henviser mig til dig!

Som du ser på billedet af min trævæg på sydsiden af mit sommerhus, er der kommet meget regulære ringe på træet, som danner kæder – dette forekommer kun på cirka en kvadratmeter af væggen, som er imprægneret med træolie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her