Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Søren Ryge må slå op i sin ’Grønne bog’ for at få styr på hvepsen med det krøllede navn, som har lagt æg i en rose

Hvad er det, der sidder på min rose?

Lyt til artiklen

Brit Bentel: Se en mærkelig rund ‘skuresvamp’, der sidder på stænglen af en lille vild rose. Diameteren er cirka 4-5 centimeter. Der er en lille en ved siden af. Hvad kan det være?

Søren Ryge Petersen: Ja, det ser mærkeligt ud, og vi får den til brevkassen en gang om året. Desuden er navnet også så mærkeligt, at jeg glemmer det og skal slå det op igen. Hør, hvad min ’Grønne bog’ skriver om det: »Det er bedeguargalhvepsen, der har lagt æg på bladene i foråret. På en eller anden måde er de i stand til at påvirke bladenes vækst, så den mærkelige tingest udvikler sig. Inden i den er der små kamre, hvor larverne kan udvikle sig til nye galhvepse. Angrebet må opfattes som en kuriositet og slet ikke som noget problem«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her