iPhone først til Danmark 2008

Lanceringen af iPhone, som Apples direktør Steve Jobss her viser, vil først finde sted i det øvrige Europa og i Asien til næste år
Lanceringen af iPhone, som Apples direktør Steve Jobss her viser, vil først finde sted i det øvrige Europa og i Asien til næste år
Lyt til artiklen

Apples iPhone lanceres ikke i Danmark før til næste år. Derimod vil tyskere, franskmænd og englændere kunne købe telefonen fra den 1. november.

Det britiske teleselskab Telefónica's O2 er tæt på at slutte en kontrakt med Apple om ene-lancering i England, og det samme er tilfældet med de største teleselskaber i henholdsvis Frankrig og Tyskland, skriver Financial Times.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her