Facebooks flirt med vodkaen er kun begyndelsen

ANNONCER. Diageo, der blandt andet står bag vodka-mærket Smirnoff, har forpligtet sig til at annoncere for mindst 10 millioner dollar på Facebook.
ANNONCER. Diageo, der blandt andet står bag vodka-mærket Smirnoff, har forpligtet sig til at annoncere for mindst 10 millioner dollar på Facebook.
Lyt til artiklen

Læg godt mærke til de små annoncer ude i siden af din personlige Facebookside. De små billeder, der skal lokke brugerne til at købe slankemidler eller blive medlem af datingsites, kan meget snart blive erstattet af en global markedsføringskampagne for spiritusproducenten Diageos produkter.

Diageo, der blandt andet står bag mærker som Smirnoff Vodka, Guinness, Captain Morgan Rum, Baileys og Johnny Walker, har netop indgået en aftale med Facebook, der betyder, at selskabet nu anses for at være en superkunde. Dermed har Diageo blandt andet forpligtet sig til at annoncere for mindst 10 millioner dollar (ca. 55 millioner kroner), og 950 af selskabets markedsføringsmedarbejdere har fået særlig træning af Facebook i, hvordan man kan bruge det sociale medie til at tiltrække kunder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her