Microsoft løfter sløret for ny Xbox

Lyt til artiklen

Familiens underholdningscentrum. Hverken mere eller mindre.

Sådan lyder ambitionerne for den nye Xbox, som Microsoft præsenterede på et pressemøde i IT-gigantens hovedkvarter i Redmond nær Seattle.

Den nye maskine, der har fået navnet Xbox One, er den tredje i rækken fra Microsoft.

»Og den vil være den ultimative alt-i-en-underholdningsmaskine«, fastslog Don Mattrick, der er chef for Microsofts spille-division.

Styring med stemme eller bevægelser
Ud over at kunne spille på det nye vidunder, vil maskinen også kunne interagere med brugerens tv-apparat, og man vil kunne styre den både med stemme eller bevægelser. Endelig vil Xbox One gøre det muligt at bruge Skype direkte på ens tv.

Xbox One får otte gigabyte hukommelse, og der bliver indbygget en hel ny generation Kinect-sensor, som er det system, der gør det muligt at styre maskinen med bevægelser og dermed også spille de meget populære bevægelsesspil.

Skal tage markedsdele

Xbox One, der ventes på gaden i løbet af efteråret, skal tage kampen op med Nintendo Wii U og Sonys kommende Playstation 4.

Verdens største softwarefirma menes dog at have endnu større mål med Xbox One. Den skal nemlig også tage markedsandele fra Apple, Google og alle andre interessenter på det boomende marked for tablets og smartphones.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her