Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

It-kriminelle angriber danske firmaer

Tyveri. Næsten en fjerdedel af adspurgte danske firmaer har været udsat for hacker angreb, viser undersøgelse. Foto: Martin Bubandt
Tyveri. Næsten en fjerdedel af adspurgte danske firmaer har været udsat for hacker angreb, viser undersøgelse. Foto: Martin Bubandt
Lyt til artiklen

It-kriminelle bliver stadig flere og dygtigere, og de leder konstant efter smuthuller hos danske firmaer, hvor de kan skaffe sig adgang til penge eller værdifulde informationer, der kan sælges.

DR kunne i sidste uge fortælle, hvordan danske ministerier og større danske virksomheder bliver udsat for cyberangreb af hackere, der med stor sandsynlighed har fremmede stater i ryggen og er på jagt efter kostbar dansk viden om militær eller forskning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her