Derfor ville Facebook have fat i bankernes kundedata

Mark Zuckerberg forklarer de nye tiltag i Messenger under Facebooks udviklerkonference, F8. Firmaet vil have brugerne til at bruge chat-tjenesten som netbank i fremtiden.  AP/Eric Risberg
Mark Zuckerberg forklarer de nye tiltag i Messenger under Facebooks udviklerkonference, F8. Firmaet vil have brugerne til at bruge chat-tjenesten som netbank i fremtiden. AP/Eric Risberg
Lyt til artiklen

Facebook har igen været nødsaget til at gå i forklarings-modus. Verdens største, sociale medie har endnu engang haft pressen og vrede brugere på nakken, efter det kom frem, at de havde bedt USA's største banker udlevere deres kunders personlige data.

Facebook nægter dog, at tingene skulle hænge sådan sammen. I virkeligheden handler det om, at firmaet vil gøre bankadgang nemmere for brugerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her