Tag på skattejagt med kvindelige vildbasser

Tømning. Efter turen i Birkedal Sø (t.v.), hvor vandet når op over navlen, er der lige tid til at hælde vand ud af fodtøjet (herover), inden holdet hurtigt kører videre mod nye udfordringer.
Tømning. Efter turen i Birkedal Sø (t.v.), hvor vandet når op over navlen, er der lige tid til at hælde vand ud af fodtøjet (herover), inden holdet hurtigt kører videre mod nye udfordringer.
Lyt til artiklen

Lørdagsliv tog med et hold fra landets første klub for udelukkende kvindelige adventure-racere, Women’s Adventure Team (WATeam) på eventyr.

Tre kvinder i pink løbeveste kommer trampende på mountainbike ud af regnmasserne, de kaster cyklerne ved kanten af Birkedal Sø og tøver ikke et sekund med at vade ud i det kolde mosevand.

Cykelbukserne er allerede gennemblødte af skyllerne fra himmelen, så mere vand gør ingen forskel. »Jeg har kortet med!«, råber holdets orienteringskaptajn, som står i vand til navlen. Ude på en lille ø i søen ligger en post, der skal lede de tre kvinder videre på ruten. Vi er på Amager en lørdag i maj. Bortset fra træernes nærmest selvlysende grønne forårsfarver minder dagen mest af alt om en ruskende novemberdag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her