Så kan håneretten på arbejdspladsen placeres for 26.500 løbere, der løb med i årets DHL Stafet i København mandag aften.
RESULTATER:Her er mandagens holdtider
Resultatlisten viser, at holdet Club Running 26 - 3 vandt mandagens løb med tiden 01.28.46 - altså lige under 18 minutter pr. løber i gennemsnit. Holdet Helsingør3 fra Region Hovedstadens Psykiatri vandt den interne konkurrence mellem de mange hold fra sundhedsvæsnet i Regions Hovedstaden.
Få et diplom til opslagstavlen
Du kan, hvis dit holds tid eller er god nok, udskrive et diplom og hænge det op på opslagstavlen ved kaffemaskinen, så kollegerne kan se, hvem der var hurtigst i går.
DIPLOM:Klik her for at udskrive et diplom (ekernst link)
Mandagens løb var tæt på drukne væk med en tordenbyge, der lige akkurat lå over Fælledparken. Det lykkes kun for dagens hurtigste løber at komme en hel runde på 5 km uden at blive våd af andet end egen sved.
Kommunal tirsdag
Steen Walther fra Endomondo kan efter 16 minutter give sin depeche videre til en kollega, da himlen igen bliver sort over Østerbro i København.
LÆS ARTIKEL
Dyngvådt startskud til DHL-stafetTirsdag aften går det løs igen med nye 26.000 løbere. I aften er det kommunal tirsdag, når løbets næststørste virksomhed, når det kommer til at stille hold, Københavns Kommune, der kommer med 1.000 hold, altså 5.000 løbere.
De får følgeskab af flere andre af regionens kommuner, blandt andet Gentofte, der er næststørst med 220 hold. Der er dog også enkelte kommuner, som løber DHL mandag, onsdag og torsdag.
DHL-KORTFind vej til DHL og se ruten her
Vidste du, at du hver dag kan få nyt om motions og ugens løbetips i din indbakke med nyhedsbrevet fra Politiken Motion. Tilmeld dig i boksen herunder.





























