Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Den planlagte nye cykelbro over havnen vil gavne cykeltrafikken. Men det kan ske på bekostning af sejlerlivet i havnen, advarer sejlklubbernes organisation.

Ny bro i København: Cyklisterne jubler. Det gør sejlerfolket ikke

Den nye cykelbro mellem Østerbro og Refshaleøen bliver 460 meter lang og får en frihøjde på lidt over 6 meter.  Visualisering:  Dissing+Weitling
Den nye cykelbro mellem Østerbro og Refshaleøen bliver 460 meter lang og får en frihøjde på lidt over 6 meter. Visualisering: Dissing+Weitling

De københavnske politikere er blevet enige om at bygge en cykelbro mellem Østerbro og Refshaleøen.

De har i det budgetforlig, de offentliggjorde torsdag, afsat knap 334 millioner kroner til projektet, der forudsætter, at staten også bidrager. Planen er, at broen skal bygges på et tidspunkt inden 2032 og forbinde det kommende byudviklingsområde med ’fastlandet’ på den anden side af havneløbet.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her