Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Det er ikke kun øjenvidner til skyderiet i Field’s, der efterlyser hjælp til at håndtere psykiske eftervirkninger. Øjenvidner til angrebet på Krudttønden og synagogen i Krystalgade i 2015 kæmper stadig med oplevelsen, lyder det fra forening.

Forening efterlyser mere hjælp til øjenvidner

Hundredvis af personer var fanget i indkøbscentret Fields, da en mand i juli sidste år skød løs med en riffel og dræbte tre personer.  Foto: Thomas Borberg
Hundredvis af personer var fanget i indkøbscentret Fields, da en mand i juli sidste år skød løs med en riffel og dræbte tre personer. Foto: Thomas Borberg

Tilbagevendende mareridt, frygt for at tage offentlig transport og angstanfald. Det er nogle af de psykiske reaktioner, som øjenvidner til skyderiet i Field’s for nylig berettede om i Politiken. Flere af dem rettede samtidig kritik af, at de ud over den akutte krisehjælp i dagene efter angrebet ikke har fået tilbudt nogen form for hjælp.

Oplevelsen af at være overladt til sig selv efter et offentligt skyderi er ikke forbeholdt øjenvidnerne fra Field’s, lyder det fra Finn Nørgaard Foreningen, der blev oprettet i kølvandet på angrebet på Krudttønden og synagogen i Krystalgade i februar 2015 og har fået navn efter et af dødsofrene.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her