Frisørers varige smerter afvises som arbejdsskade

Arbejdsmiljø. De seneste fem år har i alt 396 frisører anmeldt kroniske smerter som en arbejdsskade.. De har alle fået afslag. - Foto:
Arbejdsmiljø. De seneste fem år har i alt 396 frisører anmeldt kroniske smerter som en arbejdsskade.. De har alle fået afslag. - Foto:
Lyt til artiklen

Uden for Danmark er det anerkendt, at frisørjobbet kan udløse varige smerter i kroppen. Men i Danmark får muskelskadede frisører hverken anerkendelse eller erstatning i Arbejdsskadestyrelsen. Det skriver Avisen.dk.

Formanden for Dansk Frisør og Kosmetikerforbund, Lone Frost, er meget utilfreds med den blanke afvisning af frisørernes skader

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her