Uro i kølvandet på Morgenavisen Jyllands-Postens Muhammed-tegninger kan gå hen og betyde en økonomisk lussing i millionklassen til den danske charterbranche. Mens Udenrigsministeriet fraråder danskere at rejse til Egypten og Indonesien, forsøger rejsebureauerne at få så mange af deres gæster hjem - og finde erstatningsrejser til de gæster, der ikke kan komme på vinterferie. Store tab for branchen Stig Elling, der er salgsdirektør i Star Tour, siger, at det let kan komme til at betyde, at charterbranchen kommer til at miste et tocifret millionbeløb. »Branchen er generelt godt polstret. Men det kan komme til at gå hårdt ud over de mindre niche-rejsearrangører, vurderer Stig Elling. Umiddelbart er det 10.000 rejser, der er blevet ramt. Men fortsætter krisen kan det let komme til at blive både 20.000 og 30.000 feriegæster, der bliver ramt af uroen i Mellemøsten og Asien og får deres rejse aflyst.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























