Efter at Danish Crown-slagteriet i Hjørring lukkede for en uge siden har flere end hver fjerde af de 450 ansatte fået andet arbejde. Dermed er det gået langt bedre med at finde beskæftigelse end de dystre udsigter, som ellers truede i horisonten, mener Danish Crown. Lukningen af slagteriet blev varslet i januar, og kort efter indgik begivenheden betydeligt i debatten i valgkampen. 39 job i anden branche Tallene viser - ifølge Danish Crown - at 130 medarbejdere fra Hjørring har fået andet arbejde. 91 af disse har fået job andre steder i Danish Crown-koncernen, mens 39 har fundet arbejde uden for slagteribranchen. Det er hovedsagelig Sæby-afdelingen, der har ansat mange af Hjørring-medarbejderne. Men en snes medarbejdere har også valgt at tage turen til Horsens for at arbejde på Danish Crowns nye, topmoderne slagteri. Bl. a. med deltagelse af de hidtidige tillidsmænd er der lavet uddannelsesplaner for 170 af de hidtidige medarbejdere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Hendes far turnerede med The Beatles – nu er hun USA's første sorte kvinde på en guvernørpost
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Han er en af verdens bedste på sit instrument
tema