Mejerikoncernen Arla har varer tilbage i 400 butikker i Mellemøsten. Men det skal ses i forhold til, at Arlas mejeriprodukter før boykotten var at finde i 50.000 butikker. Fortsætter tendensen håber Arla på at have vundet halvdelen af det tabte marked tilbage ved årsskiftet. Lang vej endnu i Saudi Pressechef hos Arla, Louis Illum Honoré, siger, at de 400 butikker er spredt ud over hele Mellemøsten. »Vi må konstatere, at Saudi-Arabien er det mest træge område, og at der stadig er lang vej. Det var også i Saudi-Arabien, at boykotten først satte ind«, siger Louis Illum Honoré. Op til forbrugerne En kreds af muslimske ledere har afblæst boykotten, men det er i sidste ende op til forbrugerne om de vil købe Arla-produkter eller ej. »Det er meget positivt, at vi ikke har fået negative reaktioner fra de butikker, som igen har vores varer på hylderne. Det tager vi som et godt tegn. Men vi mangler et gennembrud hos de store supermarkedskæder«, siger Louis Illum Honoré.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig, men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Ny måling modsiger Hegseth
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Stigende antal danskere lider af bolig-fomo
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Han er et indlysende talent. Det er også noget værd
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Signe Andreasen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Lucas Larsen og Jacob Feldborg Andersen
Klumme af Christian Jensen




























