Mere end 30 procent af de fødevarer, der sidste uge blev solgt i Irma-butikkerne, var økologiske. Dermed nåede detailkæden sit mål, nemlig at sætte verdensrekord i salg af økologi i supermarkeder. I 2005 udgjorde økologien 13,5 procent af Irmas omsætning. Målet var at øge andelen, så Irma i sidste uge kunne nå op på 20 procent. Men resultatet blev altså på hele 30,2 procent. Største andel i verden I Danmark som helhed udgør de økologiske varer blot 3,5 procent af det samlede fødevaresalg. Alligevel er Danmark det land i verden, der har den største andel. Resultatet i Irma blev blandt andet nået ved at udsende en tilbudsavis, der udelukkende reklamerede med økologiske varer. »Interessen for vores økologiske uge sprængte alle vore forventninger. Det viser, at gør man en ekstra indsats, er der store muligheder for at udvide markedet«, siger Irmas administrerende direktør Alfred Josefsen. Overraskende salg af vin og kød Irmakæden har mere end 600 forskellige økologiske varer i sortimentet. Ugen viste blandt andet et overraskende stort salg af to varegrupper, der normalt ikke er økologiske bestsellere. Irma solgte over 50.000 flasker økologisk vin og flere end 10.000 pakker oksekød. »Ud over den store vækst i salget af økologiske varer havde vi flere kunder og en samlet større omsætning end i ugen før«, siger Alfred Josefsen, der også glæder sig over de mange positive kundereaktioner, han har modtaget.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Hendes far turnerede med The Beatles – nu er hun USA's første sorte kvinde på en guvernørpost
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
tema
Klumme