Konflikten om Muhammed-tegningerne kan nu direkte aflæses i danskernes rejsemønster. For de har droppet vinterferien til fordel for et såkaldt sikkert rejsemål til sommer. Det viser en optælling, som salgsdirektør Stig Elling fra Star Tour har lavet. Branchens aflysning af fly og rejser til eksempelvis Egypten og Marokko betyder, at vintersalget i charterbranchen generelt er faldet med 15-20 procent. Sikre rejsemål Men en del af de tabte rejser kommer nu igen i et stigende salg af sommerrejser på fem procent i forhold til samme periode sidste år. De solgte sommerrejser går til de mere "sikre" rejsemål med Mallorca og de græske øer i top, og det er en stor ændring i forhold til sidste år, hvor Tyrkiet lå i top. Men Tyrkiet er end ikke med på branchens top-ti liste over rejsemål længere.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Brevkasse
Kronik af Lise Korsgaard
Olav Hesseldahl
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























