Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Arla forsøger at undgå fyringer

Medarbejderne på mejeriet Akafa kan forvente korte perioder med ledighed, men indtil videre ingen fyringer. - Foto: Claus Bonnerup
Medarbejderne på mejeriet Akafa kan forvente korte perioder med ledighed, men indtil videre ingen fyringer. - Foto: Claus Bonnerup
Lyt til artiklen

Arlas ansatte i Danmark slipper i første omgang for en fyreseddel. Ifølge Ritzau har Arlas ledelse netop afsluttet et orienteringsmøde for Arla-mejeriet Akafas ansatte. Det drejer sig om 300 ansatte. Korte perioder med ledighed I stedet for fyringer vil en del af Arlas ansatte fra Akafa blive sendt på en såkaldt arbejdsfordeling. Det betyder, at medarbejderne skal skiftes til at gå ledige i korte perioder. »I den aktuelle situation er det den bedste løsning, vi kunne få«, siger tillidsmand på Akafa Kaj W. Christensen til Ritzau. Heller ikke Arlas 1200 medarbejdere i Mellemøsten vil blive fyret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her