Danske Malermestre undersøger nu, hvordan det kunne gå til, at flere af de 18 østeuropæiske håndværkere, der mandag blev anholdt i København under en politiaktion mod illegal arbejdskraft, var iført tøj med arbejdsgiverorganisationens logo. Tøjet ligner til forveksling det tøj, som Danske Malermestre sælger til organisationens medlemmer. Derfor har malermestrene nu iværksat en undersøgelse af, hvordan tøjet er endt hos flere af østeuropæerne, der var i gang med at male, da de blev anholdt. Eksklusionsgrund Umiddelbart tvivler direktør Ole Draborg, Danske Malermestre, at østeuropæernes arbejdsgiver er blandt medlemmerne. Men skulle det vise sig at være tilfældet, er det eksklusionsgrund, hvis arbejdsgiveren har beskæftiget illegal arbejdskraft, fastslår Ole Draborg over for Ritzau.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























